spot_img

Ušetřete náklady na vytápění. Zateplete okna vnějším stíněním!

Až 40% tepelných ztrát způsobují staré nebo nekvalitní okna. Únik tepla přitom můžete výrazně snížit pomocí předokenních rolet.

Jak ušetřit náklady na vytápění? Netopte pánubohu do oken

Během zimního období může z domu unikat velké množství tepla, což zásadně zvyšuje náklady na vytápění domácnosti. Největším zdrojem tepelných ztrát jsou často okna. Až 25% tepla ale může unikat i přes nezateplené obvodové stěny. Velké množství tepla propustí také špatně izolovaná střecha. Zapomínat byste neměli ani na izolaci dveří, garážových vrat a dalších stavebních otvorů. Jak těmto únikům tepla zabránit? Účinným řešením je komplexní zateplení. Pomůže také výměna oken či modernizace topného systému.

Nejvíce tepla uniká okny, nepodceňujte zateplení

Pokud se rozhodnete snížit náklady na vytápění svého domu, začněte u oken. Až 40% z celkové tepelné ztráty domu mohou způsobovat právě staré či nekvalitní okna. Pokud je okno špatně utěsněné, proniká mezi okenním rámem a křídlem studený venkovní vzduch, který místnost ochlazuje. Únik tepla výrazně sníží ochrana a zateplení oken. Investovat se například vyplatí do nových izolačních dvojskel nebo trojskel. K dispozici jsou také tepelněizolační nalepovací fólie nebo různé typy těsnění.

Rodinný dům s terasou
Svými tepelněizolačními vlastnostmi vynikají venkovní rolety. Zdroj: Climax.cz

Stínění jako tepelná izolace oken

Únik tepla přes okna můžete eliminovat také pomocí stínící techniky, a to až o desítky procent. Jako tepelná izolace oken poslouží například předokenní hliníkové žaluzie. Omezí rosení oken a chrání je před sněhem. V létě naopak dokáží snížit teplotu v místnosti až o 10 ° C a zabránit tak přehřívání interiéru. Oblíbené jsou například žaluzie typu C-80 ventil, které zaručují malý objem při nabalení a jejichž lamely do sebe díky zvýšenému počtu lépe zaklapnou. Mají tvar písmene C a díky kovovým háčkem na krajích každé lamely nehrozí jejich přetočení při silném větru.

Rodinný dům s výklenky
Předokenní rolety v zimě sníží náklady na teplo až o 30%. Zdroj: Climax.cz

Účinnou ochranou jsou také předokenní rolety, díky kterým můžete za jednu topnou sezónu ušetřit až tisíce korun. Kromě ochrany před sluncem totiž skvěle fungují jako tepelná izolace oken. Se staženými vnějšími roletami tak můžete přes zimu snížit své náklady na teplo až o 30%. Protože se vyrábějí na míru, lze je také snadno přizpůsobit konkrétnímu okennímu rámu. Na výběr jsou lamely plastové nebo oblíbenější hliníkové, které se dělají kromě klasické stříbrné, antracitové či hnědé barvy také v imitaci dřeva.

Jídelna s velkým prosklením
Předokenní žaluzie C-80 ventil ochrání okna před deštěm a sněhem. Zdroj: Climax.cz

Pro bezpečnost i klidný spánek

Kromě svých tepelněizolačních vlastností vynikají okenní rolety také tím, že snižují hluk z okolí. Váš spánek tak nic nevyruší, pouze pokud byste bývali blízko rušné silnice nebo v centru města. S vnějšími roletami budou okna také chráněny před prudkým deštěm i UV zářením. Rolety lze navíc doplnit o integrovanou síť proti hmyzu nebo o pojistku proti vytažení, která zlodějům ztíží vniknutí do domu.

Rodinný dům s velkým prosklením
V létě dokáží venkovní žaluzie snížit teplotu v místnosti až o 10 ° C. Zdroj: Climax.cz

Stínění sladěné s fasádou i oknem

Pokud hledáte moderní alternativu k vnějším roletám či žaluziím, pořiďte si screenové rolety, které se stanou stylovým doplňkem každé fasády. Tyto textilní zatemňující rolety, které se také označují jako svislé fasádní clony, sníží tepelnou zátěž vašeho domu a ušetří tak náklady na provoz klimatizace. Vyrábějí se z kvalitních látek s různou propustností světla, které navíc můžete vybírat z mnoha barevných provedení. Jednoduše je tak sladíte s fasádou domu i okenními rámy. Do obytných místností jsou pak ideální screenové rolety s perforovanou látkou, která chrání před slunečními paprsky a nežádoucími pohledy, ale díky malým otvorem nebrání výhledu ven.

Velká screenových roleta na rodinném domě
Screenových roletu Unirol lze použít také jako boční zastínění pergoly. Zdroj: Climax.cz

I ty nejvyšší požadavky na ochranu oken splňují screenové rolety Unirol. Díky zipu, který je navařený po obou stranách látky, odolá i velmi silnému větru s rychlostí až 90 km / h. Vyniká navíc velmi dlouhou životností. Použít ji můžete nejen na zastínění oken, ale také jako boční zastínění pergoly. Ukotvuje se pomocí vodicí lišty na zeď, rám okna nebo do ostění.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články