spot_img

Méně známá místa Chorvatska: Seline, Tribanj a pohoří VelebitBy

Když se řekne Chorvatsko a jeho skvosty, vždy si představíme Split, Dubrovník nebo Makarska. Ale milovníci Chorvatska vědí, že na území této prakrásnej rozsáhlé země se nachází mnoho nepoznaných nebo méně známých míst a zákoutí. Města Seline a Tribanj nepatří mezi masově navštěvované a možná právě to je jejich výhoda. Pokud nejsou obsaženy v marketingových plánech cestovek tak velmi jako jiné známější, o to více prostoru pro vaše vlastní poznávání.

Seline
Pokud bychom ji mohli přirovnat k některému z míst na Slovensku, mohli bychom ji přirovnat k Čičmany. Tato malovaná vesnička se nachází na plodné rovině pod Velebitem, v blízkosti Starigradu – Paklenice. Zdobí ho překrásná dlouhá oblázková pláž a v bezprostřední blízkosti se nachází kaňon Mala Paklenica, kde najdeme pravou horskou divočinu.

Tribanj
Tribanj je malé sympatické místo vzdálené asi deset kilometrů od Starigradu – Paklenice. Nachází se v romantických zátokách, zaručuje idylickou dovolenou v přírodě. Nabízí nám rozmanité možnosti seznámení se se starým způsobem života na rozsáhlých horských stráních. Zubu času stále vzdorují pozůstatky historie. Nedaleko se nachází Ljubotić. Samota se zachovalým starobylým prostředím, která je i počátečním bodem turistů stoupajících směrem k vzdálenějším krásám. Obě místa jsou obklopena pohořím, které se nazývá Velebit. Už ten název zní honoste.

Velebit
Velebit jsou chorvatské hory, které leží na největší rozloze (2274 km2), hluboko vetkané do prostoru života a podvědomí tohoto lidu. Díky dojemné kráse krajiny, různorodosti vytlačená tvarů, flóry a fauny a neposkvrněné přírody, je označována za Park přírody. O staletích soužití člověka s těmito horami plných mýtů, svědčí četné horské stezky, historické stavby, staré královské cesty, i sakrální památky.
Hory jsou součástí Národního parku Paklenica. Spolu se svými monumentálními kaňony Velké a Malé Paklenice patří do tohoto horského masivu, který UNESCO zařadilo na seznam světového přírodního dědictví. Právě zde se Velebit otevřel směrem k moři a tak umožnil prolínání mořského a horského vzduchu, vytvářejíc ideální klimatické podmínky. Paklenici si zamilují všichni – od náhodných kolemjdoucích až po horolezců, kteří zdolávají svislé stěny.

Velebit

Vytvořeno ve spolupráci s CK Future, nabízející zájezdy do Chorvatska
Cestovatel milující svou rodnou zemi, regiony Slovenska, ale i neotřelé bezpečné turistické cíle s dobrými lidmi. Víta tipy na zajímavosti Slovenská regionů a nepohrdne ani zážitky z cest v zahraničí.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články