spot_img

Nejsou kamna jako kamna. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mít v obývacím pokoji za sklem zkrocený oheň je pro mnohé lákavá představa a krbová kamna jsou šikovnou cestou k jejímu zrealizování. No oheň není běžná ozdoba a podle toho je třeba přistupovat ik výběru kamen – stejně důležité jako vzhled je i to, co na první pohled není vidět.

Krbová kamna si právem získávají stále větší oblibu. Důvodem jsou několik praktické vlastnosti. V první řadě je to jednoduchá realizace – na rozdíl od klasického krbu je v podstatě stačí připojit na vhodný komín. Velkou výhodou je i nízký výkon, který je přiměřený nízké potřebě tepla v dnešních domech, takže nehrozí přetápění, ai vzduchotěsnost, která je v současných dobře utěsněných stavbách nutností. Vzduch na hoření se do moderních kamen přivádí zvenčí, takže se ve vnitřním prostoru nezhoršuje jeho kvalita ani se nevytváří podtlak.

Krbová kamna dokážou vytopit celý byt nebo nízkoenergetický dům s běžnými parametry. Záleží na rozvržení obytného prostoru, umístění komína a na tom, zda je chcete používat jako hlavní zdroj tepla nebo jen na příležitostné přitápění. Od toho se pak odvíjí návrh jejich výkonu.

Pavel Dratnal, Romotop

Samozřejmě, vzhled krbových kamen je důležitý, protože jsou přirozenou dominantou interiéru. A nabídka je v tomto směru opravdu široká – od klasiky z litiny či obložené keramickým kachlemi až po moderní design, ve kterém se uplatňuje nejen ocel, ale například i různé druhy přírodního kamene. Jak však již bylo řečeno, design není všechno. Na co tedy ještě při výběru přihlížet?

Přečtěte si také
Na pozemku se starou zahradou vyrostl rodinný dům s loukou na střeše a vytápěný sluncem
V úvahu byste měli brát zejména to, zda chcete v kamnech topit jen příležitostně nebo mají být hlavním zdrojem tepla na vytápění v celém domě, kolik místností jimi chcete vytopit, jak často bude nutné přikládat a jakým způsobem se předá teplo do místnosti. Na základě způsobu a rozsahu vytápění byste si měli vybrat vhodný typ kamen a projektant teplotechniky by měl stanovit jejich přiměřený výkon.

Keramické krbová kamna
Zdroj: Wentor

Keramické krbová kamna jsou volně stojící objekty, které mohou být velmi působivým designovým prvkem v interiéru a zároveň dokáží efektivně vytápět. V nabídce renomované italské značky Sergio Leoni najdete krbová kamna s originálním historickým vzhledem. Ručně vyráběné umělecké kachle tvoří akumulační hmotu, dvouplášťový systém zároveň umožňuje volnou cirkulaci vzduchu. Většinu modelů lze doplnit keramickým obložením kouřovodu, který je tak elegantně skrytý. www.wentor.sk

Kolik chcete topit?

Potřebujete si kamny jen občas přitopit nebo mají být hlavním zdrojem tepla? Chcete vytopit jen jednu místnost nebo celý dům? Krbová kamna toto všechno zvládnou, jen si třeba vybrat ten správný typ.

Nejčastěji se krbová kamna používají k vytápění na jaře a na podzim, kdy se střídají teplejší dny s chladnějšími a ještě není moc zima, takže se nevyplatí „startovat“ celý topný systém. V zimě si jimi zas můžete podle potřeby nebo nálady přitopit. Nejsou tedy jediným zdrojem tepla v domě, ale slouží jako doplňkové topení. Důvody jsou zřejmé – samotné kamna jsou lokálním zdrojem tepla, vyhrejete nimi tedy jednu místnost, případně můžete v sousedních pokojích přitopit tak, že do nich otevřete dveře. Topení v nich je zároveň mnohem pracnější, než je to například při plynovém kotli nebo tepelném čerpadle. V domě s vhodnou dispozicí však mohou být kamna i hlavním způsobem vytápění. Kromě vaší disciplíny a ochoty přikládat a vynášet popel to znamená i volbu vyhovujícího typu teplovzdušných kamen nebo krbových kamen s teplovodním výměníkem – a jejich napojení na příslušné rozvody.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články