spot_img

Opravdový adrenalin? Býčí závody v Pamploně

Každoročně se v severošpanělské Pamploně koná festival na počest svatého Fermína. Od 6. do 14. července se toto dvěstě tisícové město ležící na úpatí Pyrenejí zaplní turisty, dobrodruhy a zvědavci, aby se stali svědky nejznámějšího bodu celého programu – chaotického běhu ulicemi před býky a následné koridy.

Býčí závody v Pamploně

Pokud máte rádi španělský temperament, noční život a jste milovníkem adrenalinových zážitků, pamplonský festival je pro vás jako stvořený. Festival má svou nezaměnitelnou atmosféru španělské fiesty, kde si budete připadat jako na pomezí snu a reality. Asi nejlépe se tyto pocity podařilo vystihnout Ernestu Hemingwayovi ve své novele Slunce také vychází. Za téměř sto let od Hemingwayovu zážitků se sice mnoho změnilo, pamplonský festival ale jakoby zastavil v čase.

Netřeba příliš dlouho spekulovat, což přivádí do Pamplony nejvíce návštěvníků. Dobrodruhy, milovníky adrenalinu, novinářů, ale i protestujících ochránců zvířat. Býčí závody, které se konají každé ráno po dobu trvání celého festivalu, a býčí zápasy, konající se odpoledne. Láká i vás představa útěku před šesti rozzuřenými býky? S trochou cynismu by se dalo říci – bez cestovního pojištění do Pamplony nejezděte.

Jak to celé začalo?
Překvapivě brzy a z překvapivě praktických důvodů. Tradice, které se účastní tisíce lidí, má původ v obyčejném shánění býků z pastvin mimo města do arény, kde se poráželi. Pravděpodobně mladíci, kteří se chtěli předvádět, skákali před býků a tímto provokačním aktem celý proces přesunu urychlily. Zároveň poutaly pozornost nevyzpytatelných zvířat, které se tak nerozutekali do městských uliček.

Dnes je praktická funkce celých závodů zapomenuta a ztracena v minulosti. Z hry pastýřů se stala tradice, která se stala nejpopulárnějším programem celotýdenní festivalu jednajícího se na počest pamplonského prvního biskupa, svatého Fermína. Kdysi se závodů účastnili jen obyvatelé Pamplony. Později se popularita akce začala šířit do světa a kromě Španělů začali zkoušet štěstí i cizinci. Lví podíl na popularitě pamplonskej fiesty má právě zmíněný Hemingway, který festival navštívil, a dokázal ho neuvěřitelně sugestivním způsobem přiblížit světu.

Jak závody v Pamploně probíhají dnes?
V roce 1910 se začaly zaznamenávat statistiky. Jedná – ta nejsmutnější – říká, že během těchto více než sto let zahynulo na téměř kilometr dlouhé trase v ulicích Pamplony 16 lidí. Nejmladší měl 17 let, nejstarší 62. O stovkách zraněných nemluvě. A vůbec přitom nejde o dávné úmrtí způsobené nedostatečnými bezpečnostními opatřeními v minulosti. Poslední běžec podlehl fatálním zraněním loni. Přesto je odvážlivců, kteří si to chtějí vyzkoušet, víc než dost. Některým stačí jeden běh, jiní se na startovní čáru vracejí již desítky let. Od roku 1974 si krkolomný útěk úzkými uličkami Pamplony mohou vyzkoušet i ženy. A i to dělají.

Většina účastníků je oblečená v tradičním kostýmu, sestávajícím z bílých kalhot a košile s červeným šálou nebo kapesníkem. Tento dress code ale není povinný. Pár pravidel ale splňovat musíte. Vyžaduje se minimální věk osmnácti let, musíte běžet po vytyčené trase, nesmíte provokovat býků a být pod vlivem alkoholu. Riziku se ale i tak nedá vyhnout.

Navzdory všem rizikům jsou býčí závody zážitkem na celý život. Spojené s býčími zápasy tvoří světoznámou show, kterou si každoročně nenechá ujít množství lidí z celého světa, Slováků nevyjímaje. Třeba ale brát v úvahu, že je to jedna z akcí, nad kterými byste bez cestovního pojištění ani neměli uvažovat. A nejde jen o vysoké riziko zranění při běhu před býky. Určité riziko přináší i samotný festival. Léto, uvolněná atmosféra a alkohol otupují pozornost, což je voda na mlýn různých kapsářům a zlodějům. Pokud se tedy chystáte do Pamplony, věnujte chvilku výběru správného cestovního pojištění.


Hledáte to nejlepší cestovní pojištění, které bude za rozumnou cenu? Prostřednictvím srovnávače cestovního pojištění můžete vyhledat a porovnat nabídku ověřených pojišťoven a najít tu nejvhodnější nabídku.


V případě, že se chystáte poměřit si vytrvalost a rychlost s býky, cestovní připojištění úrazu by mělo být samozřejmostí. Pojistěte si i zavazadla. Pokud necestujete do zahraničí často, a nemáte celoroční pojištění, zvolte si pojištění pouze na dny, které budete v Pamploně. Toto všechno si dokážete nastavit na Superpoistenie.sk. Dokážete si tak najít pojištění, které bude jako šité na míru vašim zážitkem na pamplonskej Fiestě.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články