spot_img

Rakousko: základní údaje, fakta a čísla o zemi

Rakousko je jeden ze sousedů Slovenska, se kterým tvoříme hranici (91 km) na jihozápadě. Název země pochází ze starého pojmenování Ostarrichi, které původně označovalo východní část říše nebo více doslova Východní Marku.

Rakousko Zell am See

Kde se vzalo pojmenování „Rakousko“
Pojmenování Rakousko se u nás ujalo po převzetí českého slova Rakousko. To vzniklo zkomolením názvu hradu Ratgoz (Rákosi, Rakous, Rakous) při rakousko-moravském pohraničí, podle kterého obchodníci pojmenovali oblast, ale později i zbytek země. Větší polovina země je hornatá, čemu vděčí zejména východním Alpám. Nejvyšší vrch je Grossglockner s výškou 3798 m.n.m. Země se nachází ve stejném podnebném pásmu jako Slovensko, čímž se ho týká stejné střídání ročních období a stejná srážková činnost.

Země je členem Evropské unie a měnou je € – euro. Největším jezerem země je Neziderské jezero v regionu Burgendland s rozlohou 315 km2. Největší řekou je Dunaj. Rakousko tvoří 9 spolkových zemí 80 okresů a 15 statutárních měst. Převaha římskokatolického náboženství před protestantským formovala i historii země, stejně jako zastoupení a architekturu sakrálních staveb.

Státní vlajku Rakouska tvoří tři pruhy a dvě barvy. Dva červené pruhy a bílý středový.

Státní znak tvořený orlem a státním erbem

Státní zřízení: republika
Prezident: Heinz Fischer
Rozloha: 83 879 km2
Obyvatel: 8 600 000
Hlavní město: Vídeň
Měna: Euro
Telefonická předvolba: +43
Geogragia
Rakousko tvoří 9 spolkových zemí, v abecedním pořadí: (Bundesländer): Burgenland, Dolní Rakousko (Niederösterreich), Horní Rakousko (Oberösterreich), Korutany (Kärnten), Salzbursko (Salzburg), Štýrsko (Steiermark), Tyrolsko (Tirol), Vídeň ( Wien) a Vorarlbersko (Vorarlberg). Nejvýznamnější řeky Rakouska jsou lodní dopravou bohatě využíván Dunaj, Rýn, na jihu zejména Dráva (720 km) a Mura (483 km)

hospodářství
Průmysl Rakousko je bohaté na nerostné suroviny, těží se hnědé a černé uhlí, železné rudy, magnezit a další kovy. V Salzbubrgu jsou ložiska kamenné soli, které jednak formovaly historii města, ale i jeho název. Železářství a ocelářství je ve více lokalitách, nejvýrazněji ve Štýrsku.

doprava
Doprava je na velmi dobré úrovni. Snad každé výrazné a důležité město má své letiště pro vnitrostátní dopravu. Země má i své vlastní letecké společnosti, z nichž je mezinárodní a nejznámější Austrian Airlines s bohatým flotilou. Vídeň je důležitý dopravní uzel a přestupní stanice dálkových mezikontinentálních letů. Nejbližším možným konkurentem jejího významu je stále ještě naplno nevyužitá nedaleká Bratislava. Celé Rakousko protíná státní železniční síť a drobné železnice. Dobře rozvinutá silniční síť zpřístupňuje všechny regiony. Dálnice jsou zpoplatněny. Lodní doprava je rozvinutá na Dunaji, případně částečně na řekách Inn a Lech.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články