spot_img

Užijte si volný den s rodinou a navštivte Muzeum Vysočiny Pelhřimov

Rodinné výlety by měly být alespoň tu a tam neodmyslitelnou součástí našich životů. Když se takový menší či větší výlet vydaří, všichni zúčastnění na něj většinou dlouho vzpomínají, dětem mohou utkvět hezké vzpomínky až do dospělosti. Pokud hledáte tipy na zajímavé akce a výlet, pak zpozorněte. Navštívit můžete kupříkladu Muzeum Vysočiny Pelhřimov p.o.

Podívejte se na stálé expozice

Ke stálým expozicím tohoto kouzelného muzea patří Zámek pánů z Říčan, Domeček F.B. Vaňka a třetí expozice Městská šatlava.

Zámek pánů z Říčan neboli pelhřimovský zámek je poprvé vzpomínán v roce 1550 v písemných dokumentech. Adam Říčanský z Říčan údajně nechal zbourat dva měšťanské domy na náměstí, aby vytvořil polohu pro sídlo, které bude naznačovat odstup od městských obyvatel. Žádné vrchnostenské sídlo se v Pelhřimově do té doby nenacházelo. V roce 1561 byl zámek přestavěn kvůli požáru. Přestavba proběhla i v letech 1565 – 1572, po vykoupení města z poddanství, kdy Říčanští zámek opustili. Až do roku 1582 byl zámek prázdný, pak se zde umístilo sídlo městské rady.

I o sto let později postihl zámek požár, tak byl přestavěn do podoby s ohledem na potřeby rady, také přibyla budova věznice. Radní zde zasedali až do roku 1849, pak zde sídlil okresní soud. Od roku 1908 byl zámek propůjčen Muzejnímu spolku k umístění sbírek. Postupně se zde dostalo až Muzeum Vysočiny Pelhřimov, které je zde doposud.

Krásný hrad Kámen

Podívat se můžete i na hrad Kámen. Jde o původně středověký hrad připomínaný na počátku 14. Století, který nabyl barokní přestavbou charakter zámecké stavby. Raritním exponátem je svatební korouhev vyhotovená k příležitosti svatby korunního prince Rudolfa a Štěpánky Belgické z roku 1881. Právě teď budou na hradě probíhat adventní prohlídkové víkendy.

Více na muzeumpe.cz a hradkamen.cz.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články