spot_img

Ocelová, hliníková, titanová nebo karbonová? Jaké kolo si vybrat na jarní projížďky?

Blíží se nám jaro a s ním se z posiloven spousta lidí vrátí zpět k venkovnímu cvičení. Nejoblíbenější venkovní aktivitou je kromě běhu bezesporu i jízda na kole. Víte, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými rámy jízdních kol? Jaké kolo bude nejvíce vyhovovat právě vám? Přinášíme srovnání výhod a nevýhod jednotlivých materiálů, jež se na výrobu rámů kol používají.

I když se dají sehnat i bambusová a dřevěná kola, nejčastěji se v obchodech setkáme se čtyřmi typy materiálů na výrobu kol a to jsou: titan, ocel, hliník a karbon. Každý z těchto materiálů má jisté benefity, ale také i nevýhody. Pojďme se na rozdělení kol podle typu materiálů podívat podrobněji.

Hliník

Kola s hliníkovým rámemjsou oblíbená především pokročilými cyklisty. Rámy z hliníkových slitin jsou tuhé a pevné, ale také zároveň lehké. Říká se o nich, že jízda na nich není pohodlná, ale to už v dnešní době neplatí. Výrobci se totiž stále snaží vyvíjet nejnovější druhy slitin a tak i svezení na hliníkovém kole nabízí pohodlnou jízdu bez zbytečného naklepání vaší sedací části. Nevýhodou hliníkových kol je vyšší pořizovací cena oproti kolům ocelovým a nejdou například svařit po nehodě.

Ocel

Po dlouhá desetiletí byla ocel jediným materiálem, ze kterého se kola vyráběla. A ani dnes, kdy si spousta lidí myslí, že je ocel pro výrobu kol zastaralým materiálem, si najde spoustu příznivců i mezi cyklistickými závodníky. Proč? Protože jízda na ocelovém kole je snadná a plynule hladká. S ocelí se snadno pracuje a tak se mohou výrobci rozmáchnout i v oblasti designu. Ocelová kola jsou také nejlevnější alternativou ke karbonu a hliníku. Využijete kolo pouze občas a nevadí vám nějaká ta hmotnost navíc? Jednoznačně by vaše volba měla padnout na kolo s ocelovým rámem.

Titan

Kolo s titanovým rámem je spíše pro fajnšmekry, kteří si mohou do pořízení jízdního kola investovat nemalou finanční částku. Titan skvěle tlumí nárazy, je pružný, nabízí kvalitní plynulou jízdu, je lehká, pevnější než hliník a na rozdíl od oceli nerezaví. Vysokou pořizovací cenu vám titan může vykompenzovat opravdu dlouho životností.

Karbon

Karbonová kola vyrobená za pomoci uhlíkových vláken jsou v poslední době stále oblíbenější. Karbon se používá nejčastěji pro výrobu závodních kol, je nejlehčí, nejtužší, ale bohužel také nejdražší ze čtyř nejčastějších materiálů používaných na výrobu kol. Potěší i designéry, protože je velmi flexibilní, takže se z krabonu mohou vyrábět i velmi netradiční a originální kola na zakázku. Nenechte se zmást, že některá karbonová kola nestojí tolik. Je opravdu velký rozdíl mezi levnými a drahými koly z uhlíkových vláken. Záleží na způsobu výroby a na použitém materiálu. Pokud si nemůžete dovolit opravdu kvalitní karbonové kolo, raději si kupte vymazlené hliníkové, než abyste své peníze utratili za levné karbonové kolo od nekvalitního výrobce.


Přes léto je jízda na kole jedna z nejoblíbenějších sportovních aktivit.


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články