spot_img

Hračky fungují jako první učebnice pro děti. Na každé záleží

Ať již jsme rodiči nebo prarodiči, rozhodně bychom neměli podceňovat výběr hraček. Každá by měla dítěti přinést dostatek benefitů a u hraček rozhodně platí, že méně je více.

Dítě doslova zasypáno hračkami ­– tak vypadají mnohdy české domácnosti. Hračky bez rozmyslu nakupujeme, další dostáváme či dědíme. A dítě je přemírou hraček natolik zmateno, že chce hromadit další. S dítětem se jako rodiče následně dostáváme do konfliktu. Často nejde velké množství hraček ani uklidit. Cítíme se uraženi, když investujeme do hračky, ale dítě si s ní nehraje. Vina však není v dítěti, ale v nás, v rodičích. Co bychom měli o hračkách pro děti vědět?

Hrou se dítě učí a podle toho bychom měli vybírat i hračky

Dítě si rozhodne nebude hrát jen s jednou hračkou. Obvykle má období, kdy si hraje s nějakou, později zas s jinými. K těm nejlepším se pak opakovaně vrací, k jiným se třeba již nikdy nevrátí. Mnohé hračky dítě ocení pouze v interakci se sourozenci, nebo s námi, s rodiči. Těmi bývají zejména různé vzdělávací hračky, které děti posunou skokově dál, když díky nim pochopí nové principy světa a jeho fungování. Specifické jsou montessori hračky, které dítěti dávají prostor objevovat svět samostatně, či specifikovat vhodné otázky, na které pak dítěti odpovídáme.

Jaké hračky by neměly chybět žádnému dítěti?

Rozhodně dřevěné. Nemusíme odsuzovat plast. Ani pohrdat jednorázovými papírovými hračkami. Právě naopak. Ale dřevo je dřevo. Pro smyslový rozvoj dítěte i rozvíjení jeho vztahu k přírodě budou právě dřevěné hračky nejideálnější. Bývají navíc krásné a podporují v dítěti jeho estetické cítění. Jsou též bezpečné a ekologické – díky jejich dlouhé životnosti, nadčasovosti i snadnosti ekologické likvidace na konci jejich životnosti. Právě již zmíněné montessori hračky bývají obvykle dřevěné a všichni kvalitní výrobci hraček sází právě na tento přírodní materiál.

Hračky pro holky a pro kluky – má smysl je ještě dělit?

Je logické, že budeme mít tendence kupovat holčičkám panenky a klukům autíčka. Pokud ale vaše dítě tíhne k jiným hračkám, pokládaným spíše za hračky pro opačné pohlaví, určitě mu v tom nebraňte. Nemusíte se bát, že budete mít doma zženštilého chlapečka jen proto, že ve třech letech projevil zájem o panenku v kočárku. Navíc dnešní doba nahrává tomu, že se pojmy „hračky pro kluky“ a „hračky pro holky“ stírají. Třeba takové stavebnice milují všechny děti a patří mezi nejoblíbenější hračky pro děti. Naopak byste měli podporovat děti v tom, aby se díky hračkám rozvíjely i v oblastech zastarale přiřazovaných opačnému pohlaví. Proč by se kluk nemohl hrát s Lego Friends a stát se díky tomu kovanějším v sociální komunikaci? A holka určitě nepohrdne skvělou stavebnicí Lego Technic či Lego Creator.

Chcete pro dítě chytré hračky? Zaveďte v rodině striktní pravidla

Mnohdy se jako rodiče snažíme vybírat vhodné hračky a být navíc u toho střídmými. Pak do toho však vstoupí rodina, zejména prarodiče, a naše snaha je ta tam. Zaveďte striktní pravidla pro výběr hraček. Není vhodné dětem kupovat dárky bez rozmyšlení. Kvalitní hračky za dobré ceny nabízí například e-shop Onlinehrackarstvi.cz. Díky němu se s rodinou snadno dokážete domluvit na správném výběru hraček.

A jakou hračkou nic nepokazíte?

Rozhodně hrají prim různé stavebnice, které už jsme zmínili. Vynikající volbou mohou být kreativní a naučné hračky. Dítě díky nim rozvíjí svoji jemnou motoriku, vztah k hudbě i k výtvarnému umění. Děti potřebují taktéž hračky na zahradu a sportovní hračky. Má třeba váš potomek dostatek míčů a míčků?

Specifickou kategorii tvoří hračky pro nejmenší

U hraček pro děti do tří let je nezbytně nutné dbát rovněž o bezpečnost hraček. Je nutné nakupovat pouze certifikované hračky od prestižních výrobců. Nejsou dobré hračky nejasného původu, nízké kvality, ani ty z druhé ruky. Nekvalitní hračka může být pro malé dítě smrtelně nebezpečnou. V e-shopu Onlinehrackarstvi.cz kupíte rovněž bezpečné hračky pro kojence a batolata.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články