spot_img

Léto se blíží! Jak připravit svůj automobil na vysoké teploty

Letní prázdniny, čas dovolené a vysokých teplot se nezadržitelně blíží a vaše auto by neměla minout pravidelná údržba. Než údržbu svěříte do rukou odborníků, měli byste znát, jakým nástrahám je vaše auto v letních měsících vystaveny. Přečtěte si rady zkušených odborníků.

Vysoké teploty jako největší nepřítel
V létě působí na auto celou řadu vlivů, které není dobré podceňovat. Tím nejzásadnějším je vysoká venkovní teplota. Proto byste měli mít chladicí soustavu v perfektní kondici. ,, V první řadě je třeba zkontrolovat hladinu chladicí kapaliny. My doporučujeme kapalinu měnit každé 2 – 3 roky nebo vždy při výměně rozvodů, a to hlavně z důvodu, aby byla zachována schopnost kapaliny zabraňovat korozi systému, „radí Rudolf Staník, jednatel společnosti AZ Car a člen sítě ProfiAuto na Slovensku. Staník také doplňuje: ,, zaměřte se také na funkčnost snímače teploty chladicí kapaliny, který by měl vždy zapnout doplňkový větrák motoru. To je klíčové hlavně v kolonách a během jízdy ve městě. Další podstatnou součástí pro správnou funkci chladicí soustavy je termostat, který by měl být po zimě zkontrolován. „

S vysokými teplotami jsou často spojeny i problémy s akumulátorem. ,, Snažte se své vozidlo co nejčastěji nechávat ve stínu. To platí stejně na zahraničních dovolených, kde často vídáme auta zaparkovaná v největší horku. Při delších trasách můžete auto šetřit tak, že motor necháte pořádně vychladnout. Jakkoliv výrobce uvádí, že turbodmychadla jsou dnes již kvalitně chlazené, rozhodně tím nic nezkazíte, „říká Marek Bochníček, zástupce české společnosti J + M autodíly.


Kalkulátor pro nejlevnejší pojištění auta. Najděte to nejvhodnější pojištění v řádu minut!


Kontrola klimatizace je před letem nezbytná
První spuštění klimatizace po zimě, kdy nebyla půl roku zapnuta, může být velmi nepříjemným překvapením. Kromě zápachu mohou při nedostatečné péči nastat i zdravotní komplikace. ,, Doporučujeme čištění klimatizace před dovolenou, předejdete tak rýmám a dalším chorobám. Pokud trpíte na alergie, vyměňte i kabinový filtr za filtr určený pro citlivých vodičů a rodiny s dětmi, který zachycuje více než 90% alergenů, „dodává Rudolf Staník. Zkontrolujte také množství chladicí kapaliny v klimatizaci. Pokud jí máte nedostatek, výrazně se snižuje její výkonnost.

Připojištěním v zahraničí nic nezkazíte
Pokud se skutečně chystáte do zahraničí autem, vždy jej důkladně zkontrolujte. Popřemýšlejte io možnostech vašeho pojištění, případně si domluvte dodatečné asistenční připojištění. ,, Tímto krokem rozhodně nic nezkazíte. Pokud se vašemu vozidlu něco stane, jde o výrazně levnější řešení. Často totiž lidé při poruchách v zahraničí zjišťují, že je levnější auto nechat odtáhnout zpět na Slovensko, než platit za jeho opravu v zahraničí. Některé pojišťovny dokonce nabízejí náhradní vozidlo za výhodných podmínek, „tvrdí Bochníček. Podle něj je třeba mít na dovolené s sebou základní servisní nářadí. ,, Litr motorového oleje navíc nebo sprej na lepení pneumatik se mohou také hodit, „dodává odborník.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články