spot_img

Dovolená s autem: Co zkontrolovat před cestou na autě

Před jakoukoliv dovolenou s vlastním autem se vyplatí zkontrolovat jeho technický stav. Není nic horšího, než když se dovolená změní na hledání pomoci v cizí zemi v cizích podmínkách. Tehdy sehraje svou roli nervozita, bezradnost a stav bankovního konta. Je výhodou mít své auto v co nejlepším stavu.

Kolony a cestování s autem

Co zkontrolovat před cestou autem?
Fyzika a karoserie: nezaškodí zhodnotit, zda některé poškození nebudou problémem v zemích a při platných předpisech. Po fyzické stránce je dobré zkontrolovat, zda nemá auto problém s pohyblivými díly. V Maďarsku například nejsou přijímány černé utahováky značek EVČ, pokud jste je náhodou měli volné. To je na pokutu. Na pokutu je bohužel i prasklina na okně, nebo silně znečištěné vozidlo z vnějšku. Vnitřek mnohé země již neřeší. Pozor však na Autokamera. Rakousko jejich nepovoluje. Zvláštní pozornost věnujte stěračem, zda přiléhají jak mají a stírá celé okno.

Tekutiny: zkontrolujte kapaliny v ostřikovačích, brzdovou kapalinu, stav oleje a chladící směsi. Všechno má logiku. Na dovolené dostává auto zabrat mnohem více a horší podmínky nejsou běžné podmínky.
Pneumatiky: velmi důležité je mít v pořádku pneumatiky. I vzhledem k podmínkám je nutné mít v pořádku dezén a jejich kvalitu. Právě na dlouhých trasách se prtejavujú kvalitativní vlastnosti pneumatik. Proto, pokud jste příliš šetřili při jejich koupi, projeví se to na spotřebě.
Baterie: starší baterie mohou kdykoli selhat. Myslete na to zejména pokud směřujete na dovolenou do chladnějších částí světa, či jen Evropy. Pokud již tušíte, že 3 roky uběhly už dávno a baterka oslaví pětiletku, přihoďte startovací kabely. Pro každý případ, pokud již nechcete kupovat celou baterii.
Světla a výstražné prvky: klakson má jendoduchú konstrukci a proto jsou jeho poruchy minimální. Světla mají ale omezenou životnost. Sledujte i menší odhýlky levého od pravého, což může být předzvěst vypálené či oslabené žárovky. Takovou je dobré vyměnit již nyní a nejezdit odrazu nečekaně jako kyklop.
STK a jiné osvědčení: pokud vycestujete s vypůjčeným autem, mějte u sebe doklad o zapůjčení nebo souhlas s použitím vozidla. Některé země mohou vyžadovat anglický text, úředně osvědčený. Notář stojí pár eur a list osvědčuje majitel vozidla. Nebývá to však zvykem. Nezbytností jsou však platné všechny osvědčení, technický stav vozidla, a platný řidičský průkaz.
Autodíly a odborná pomoc
Nezbytností je dnes kamkoli jdete, povinná výbava, která se může mírně lišit podle země, přes kterou cestujete. Proto není na škodu být vybaven kompletem sestávajícím iz trojúhelníku, spreje, hasicího přístroje, křídy, lékárničky, lana a dalších prvků známých iu nás. Když nepomohou kamenné prodejny, postačí i internetové, v případě pokud je dostatek času na nákup. Auto si zkontrolujte v servisu, podmínky vycestování do zemí si zkontrolujte na MZV.SK, stránakch MZV a pokud náhodou v servisu najdou nedostatky a potřebu výměny některých dílů, zkuste vyhledat díly i na internetu, například pomocí www.autodielyonline24.sk. V konečném důsledku, i práce samotná něco stojí. Myslete na to.

Motor auto autodíly

V každém servisu vám před dlouhou cestou zkontrolují brzdy a brzdové obložení. Jde o poměrně důležitý prvek, jehož vlastnosti se mohou při zanedbaném stavu při velmi dlouhé jízdě výrazně měnit.

Návod jak opravit auto:
Zajímavostí může být pro automobilové nadšence, kteří se rádi vrtají v motorech a autech, přítomnosti videí, které přímo ukazují, jak probíhá oprava, nebo jen kontrola některých modelů, jak probíhá výměna dílů a podobně. Na Facebooku je podobných návodů viaceo, například profesionální videa Autodoc online dílna – „Udělej si sám“ autoopravna., Ve kterých můžete najít praktické uplatnění. Při kontrole auta v případě, pokud nejste odborník a ani nemáte zkušenosti s kontrolou a technickými nastaveními, je vždy doporučeno navštívit odborný servis. Zkrátka profesionál, přestože po známosti, umí více a vidí více, než dokáže pomoci video na Youtube.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články