spot_img

Kdy evropský zdravotní průkaz nestačí a pozor na omezení

Chystáte se na rychlou dovolenou ke konci sezóny v Řecku, či v Chorvatsku? Případně musíte vycestovat služebně do zahraničí a spoléháte se na evropský zdravotní průkaz? Určitě je dobré ho mít vystaven, ale neměli byste se na něj spoléhat za každých okolností. Můžete se totiž dostat do takových potíží, že vám na ošetření stačit nebude.

Balení na dovolenou, doklady, plavky, průkaz

Mezinárodně uznávaný doklad
Za Evropský průkaz zdravotního pojištění můžeme vděčit našemu členství v Evropské unii. Tvoří jakousi vstupenku ke zdravotní péči v jakékoliv členské zemi EU, ale i v Srbsku, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Makedonii a na Islandu. S běžným klasickým průkazem od naší pojišťovny vás totiž v zahraničí pošlou kádě snadněji, ale s EHIC si zajistíte péči jakou má občan členského státu Evropské unie, ve kterém se vyskytujete. I když je pravda, že se nevztahuje na všechny zdravotnické zařízení, může vám tento průkaz v kritické situaci opravdu zachránit život.

Pozor na omezení
Problém nastane, když budete potřebovat péči v nemocnici. S EHIC máte nárok pouze na ošetření ve státních zdravotnických zařízeních a to za stejných podmínek, jaké platí pro místní obyvatele. Například ve Francii, Itálii nebo Rakousku a většině okolních zemí si musíte ostatní doplatit. A tyto doplatky se pohybují v poměrně vysokých částkách i pár tisíc eur. Podle zveřejněných pojistných událostí za rok 2016 stála zlomenina nohy v Řecku až 31 tisíc eur. Představte si platit takovou závratnou částku ze svého sáčku. Na EHIC tedy dostanete základní ošetření, ale zbylé doplatky si budete muset i tak připlatit. A to je řeč pouze o státních centrech, natož soukromých, které se často nacházejí při turistických centrech. V takových vám evropský zdravotní průkaz vůbec akceptovat nebudou.

Cestovní pojištění zajistí kvalitní péči
Nesmíme zapomínat, že EHIC vám sice ošetření garantuje, ale nic víc. Proto je dobré mít průkaz kombinovaný s cestovním pojištěním. S ním je možné se připojistit na úraz, ztrátu zavazadel, odpovědnost za škodu, kterou způsobíte jiným na zdraví nebo majetku a podobně. Rovněž se nemusíte bát ani doplatků za péči. Pokud by se vám tedy stal například úraz, asistenční služba pojišťovny (mnoho pojišťoven takové služby nabízí) vás přesunete k nejbližšímu zařízení, kde vám poskytnou ošetření jaké potřebujete bez jakéhokoliv placení. Pokud by se i stalo, že lékař vyžaduje zaplatit v hotovosti na místě, odložte všechny doklady o platbách a po návratu domů vám jejich pojišťovna musí vyplatit v plné výši zpět.


Nejlevnější cestovní pojištění.


extra výhody
Kromě samotného ošetření vám cestovní pojištění může ušetřit peníze i v případě potřebného převozu na Slovensko nebo pokud potřebujete cestu stornovat. Pokud cestujete se čtyřnohým miláčkem, také si ho můžete připojistit. Pojištění dovolenkové domácnosti zase ochrání váš majetek během nepřítomnosti. Tyto všechny možnosti vám poskytuje pouze cestovní pojištění, za které si sice musíte připlatit, ale těch pár eur za to určitě stojí. Pokud se pojistíte celoročně, většina pojišťoven nabízí zajímavé slevy.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články