spot_img

Buďte soběstační i v seniorském věku

S postupujícím věkem se pojí velmi často omezení v možnostech mobility. I starší člověk však může zůstat nadále aktivní. Pomohou k tomu elektrická vozítka pro seniory.

Elektrická vozítka vám pomohou udržet svobodu pohybu

Vozítka pro seniory mají většinou podobu skútrů. Jedná se o provedení trojkolek nebo čtyřkolek. Na rozdíl od elektrických invalidních vozíků se jedná pouze o doplňky, které pomáhají i jinak zdravým jedincům.

Elektrické vozíky lze doporučit vážněji handicapovaným a jako takové je možné na ně s potvrzením příslušných odborníků získat i příspěvek zdravotní pojišťovny. Zpravidla skútry slouží lidem, kteří jsou dosud schopni samostatné chůze, a to i například s podporou berlí.

Tato vozidla se vyznačují velmi jednoduchým ovládáním. Běžně stačí otočit klíček v zapalování a stisknout páčku.

Elektrická vozítka jsou ideálními společníky na cesty

Tyto vozítka pro seniory jsou osazeny silným 1000 W motorem, který si poradí i v náročnějším terénu při jízdě do kopce. Maximální rychlost je u těchto modelů upravitelná.

Stejně tak je podstatným parametrem těchto „přibližovadel“ baterie. Tu už je v současné době možné navrhnout v dostatečné kapacitě, proto umožňuje dojezd až 70 km. Co se týče nabíjení, v průměru je nutné počítat s 6 až 8 hodinami. K nabíjení postačí běžná elektrická zásuvka. Vyšší komfort zajistí také vyjímatelná baterie, jejíž přítomnost je určitě dobré pečlivě rozvážit.

Vyplatí se takový pomocník vzhledem k nutnosti pravidelného nabíjení? Náklady na ujetých 100 km se pak v průměru pohybují okolo 7 až 10 Kč. Elektrické vozítko tedy představuje neocenitelnou pomoc, která navíc svého majitele nijak přehnaně nezatíží po finanční stránce.

Celková nosnost těchto zařízení činí až 150 kg. Pohodlně tak pojmou nejen samotného jezdce, ale i případná zavazadla. Vhod vám v tomto případě jednoznačně přijde zamykatelný úložný box a odkládací prostor na drobnosti. Jedná se tak o zcela plnohodnotné dopravní prostředky.

To z nich činí ideální společníky dokonce i na delší výlety do přírody, například na ryby. Ani hůře pohyblivý senior se tak nemusí vzdávat svých zálib a dalších aktivit. A to ani tehdy, nemá-li nikoho, kdo by ho při nich mohl doprovázet.

Je nutné řidičské oprávnění?

A pozor, je také potřeba rozlišit kategorii strojů, na kterou je potřeba vlastnit řidičské oprávnění. Některá elektrická vozítka pro seniory toto nevyžadují. Stejně tak k jejich provozování nepotřebujete registraci, to znamená, že nemáte STK a nepotřebujete technický průkaz.

V takovém případě byste s sebou při jízdě pouze měli mít zelenou kartu, což je doklad o povinném zákonném pojištění (v nejnižší relaci).

Z bezpečnostních důvodů je nutné také nezapomenout na skutečnost, že i senior na skútru je standardním účastníkem silničního provozu. Proto by si měl jednoznačně před každou jízdou též nasadit helmu. Samozřejmostí je pak dodržování veškerých dopravních předpisů.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články