spot_img

Cestování letadlem: kouření v letadle a na toaletách

Dlouhé trasy dálkových leteckých linek představují problémy pro kuřáky. Nedokážou odolat a při několika hodinách bez cigarety pociťují to, co mnozí z nich odmítají. Závislost. Jsou letiště, které přímo pro kuřáky nabízejí kuřácké zóny, avšak co v samotném letadle? Řešení pro kuřáky v běžných leteckých linkách neexistuje. Jen vydržet.

Kouření v letadle

Přesto se letečtí dopravci a cestovní kanceláře setkávají s názory a stížnostmi cestujících. (Foto: ZN.sk)

Nekuřácký let, včetně toalet
Letecké společnosti a přepravce samotný už před odletem upozorňuje, že let je nekuřácký. Upozorňují na to i ikony a varování nad sedadly. Jednou za 5 let se údajně najde šílenec, který si chce zapálit v letadle (letuška Celeste jedné asijské letecké společnosti, 2016) a podle Slovenské letušek se sem tam objeví případ kuřáka na toaletách. Kuřák v takovém případě tvoří zásadní problém.

Cigaretový kouř je systémy rozpoznávaný jako požár na palubě, detekce snímačů může vyhodnotit situaci jako bezpečnostní problém, kdy kouř vyvolá poplach. Elektronická cigareta přitom není žádný zázrak, jehož by se omezení netýkaly. Kouř také nedokáže cirkulace vzduchu a větrání odfiltrovat celý. Cigaretový smrad v malém uzavřeném prostoru je také dalším problémem pro lidi s dýchacími onemocněními, astmatem a dalšími komplikacemi.

Dalším rizikem je nedopalek a popel, který v odpadních prostorech u papíru může znamená zapálení a reálný požár. Agresivní stěžovatelé vnímají kroky vůči kuřákům jako tendenční nebo namířeno proti kuřákům. Hovoří o diskriminaci, ačkoli diskriminací lze nazvat právě opačný názor.

Proč mají potom letadla popelníky?
Některé letadla mohou být při sedadlech vybaveny popelníky. Jsou to starší modely Boeingů i Airbusů, které mohou být provozovány například asijskou zemí, kde může být kouření povoleno, nebo v minulosti bylo. Je třeba si uvědomit, že letadlo létá dlouhá léta. Neprobíhá přestavba. Nebo je pronajímány do jiných zemí. Vždyť i slovenské letadlo letecké společnosti Airexplore nelétá nad Slovensku, ale pro jiné společnosti a převáží zahraničních cestujících.

Na toaletách se nachází popelník i na nových letadlech. Je to standard při výrobě a využívají ho ty linky, které jsou k tomu přizpůsobeny i pravidel vlastních norem a také technologii. Najít popelník na toaletách neznamená automaticky, že slouží a povoluje kouření. Vždy se v blízkosti popelníku nebo v úrovni očí na viditelném místě nachází i omezení kouření. Pokud ale hodláte během letu kouřit a předem se budete stěžovat, pokud to umožněno nebude, ptejte si vysloveně kuřácký let.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články