Jaké rostliny budou úspěšně růst i na plochách pod stromy a zároveň vás potěší přitažlivým vzhledem

Plochy pod stromy patří v zahradách k nejproblematičtějším místům, protože ne všemu se tu daří. Známe však rostliny, které zde budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem.

Nejčastější problémy

Většina nejkrásnějších kvetoucích okrasných rostlin, ale i těch užitkových totiž na své uspět potřebuje dostatek světla, jinak málo kvetou, téměř neplodí, jsou řidší olistěné a velmi často je ohrožují nemoci a škůdci. Důvodů, proč se mnohým rostlinám pod stromy nedaří, je několik. Nejčastější příčinou je chybějící světlo. Co je běžné u stromů, které mají hustě olistěné koruny. Další překážkou jsou hustě rozvětvené podpovrchové kořeny stromů, které z půdy intenzivně čerpají všechnu vodu a živiny. V takovém prostředí pak jiné rostliny živoří a většinou rychle hynou.

Přečtěte si také
Zahrádkáři, pozor! Víte, co všechno máte udělat v zahradě na podzim?

  1. Obraz přírody

Pod stromy se bude dařit stínomilných rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travinami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy. Výsadby lze volit v jednotné barevnosti. Vhodnější je vysadit méně druhů a více kusů z každého. Vděčnou volbou jsou kapraďorosty, například kapradina samčí (Dryopteris filix-mas) – na obrázku – nebo pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), který se však rychle rozrůstá. V této výsadbě rozkvétají i sasanky (Anemone sylvestris), které jsou na místa pod stromy jako stvořené.

Kapradiny a bílé kvítky v záhoně
Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Okrasná forma Variegata bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je jako stvořená pro pokrytí míst pod stromy.

  1. nenáročným společníci

V žádné výsadbě pod stromy by neměly hýbat funkie (Hosta). Sortiment těchto trvalek je mimořádně rozsáhlý, zahrnuje mnoho pěkných druhů a kultivarů. Funkie jsou atraktivní díky listem, které bývají sytě zbarvené, často vícebarevné a příjemné i na dotek. Mnohé však překvapí i bohatým kvetením. Pod stromy se tímto trvalkám výborně daří, nejsou náročné na údržbu, zvládne je i pěstitel začátečník a zakrátko vytvoří souvislejší pokryv půdy. Vhodné je však vysadit si z jednoho druhu či kultivaru více kusů a nekombinovat v rámci jednoho místa příliš mnoho panašovanými forem. Nezapomeňte, že sivolisté kultivary potřebují více slunce.

Funkie v záhoně
Zdroj: Shutterstock

  1. Romantická krasavice

K méně známým, ale vděčným trvalkám patří liropa (Liriope muscari). Bezproblémově roste i pod stromy, vytváří souvislé porosty trávovitých stálezelených listů. Listy některých kultivarů jsou dokonce panašované. Koncem léta a začátkem podzimu se v porostu objevují nádherné fialové květenství. Rostlina vytváří hustý kořenový systém, který jí pomůže přežít v sušším a méně vyhovujícím prostředí. Liropa potřebuje po vysazení dostatek vláhy, výživnější a propustnou půdu. Po zakořenění je porost prakticky bezúdržbový. Během prvních zim je lepší zakrýt ho chvojím. Na metr čtvereční se doporučuje vysadit alespoň 10 ks těchto rostlin.

Liropa v záhoně
Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Liropa vytváří bohaté trsy, výborně se hodí do moderních zahrad.

  1. Kvetoucí koberec

Když chcete docílit ucelenější zelenou pokrývku, která neztratí na kráse ani během zimy, a zároveň toužíte po květech, zvolte tradiční a osvědčenou barvínek (Vinca minor). Je to nízká a rychle se rozrůstající rostlina. Z porostu zimozelene nemusíte vyhrabat listí, zároveň vám v něm nebude růst plevel.

Kvetoucí KOBEREC pod stromem
Zdroj: Shutterstock

Před výsadbou je důležité navézt na místa těsně k stromům kvalitní kompostovou zeminu nebo čerstvý zahradnický substrát. Tuto vrstvu smíchejte s původní zeminou, dobře prokypřete a můžete vysazovat. V zahradnictvích najdete barvínek kvetoucí modře, fialově nebo bíle.

Trávníků se pod stromy raději vzdejte, lepší volbou jsou půdopokryvné trvalky. Nebude se zde dařit růžím a není zde vhodné budovat ani jezírka či skalky.

  1. Odolná a vždyzelená

Některé stromy pepře mělčí – rostlinám se při nich daří hůře, jiné hlouběji, při nich rostliny naopak prosperují. Platí, že když výsadbu zrealizujete brzy na podzim, kdy už stromy nečerpají z půdy tolik vláhy a živin, můžete docílit krásný porost pod mělce i hluboko kořenícími stromy. Důležité však bude vysazené rostliny dobře zavlažovat až do zakořenění. Vhodné je zároveň • Namulčování okolí rostlin jemně drcenou kůrou. K druhům, které výborně snášejí jakékoliv místa pod stromy, patří například vždyzelená pachysandra (Pachysandra terminalis). Uplatnění najde iv moderních výsadbách.

Get in Touch

Další články autora

Děti ve vodě musíte mít pod dozorem. Pokud nastane ticho, obvykle je špatně!

Rodiče by se na koupališti neměli spoléhat pouze na pozornost plavčíka či jiných lidí. TASR 04.07.2019 15:00 koupání, koupaliště, koupání, plavání, bazén, … Foto: ShutterstockDěti...

Pije dost? Pět příznaků, že dítě je dehydrované

Léto je pro děti nádherné, ale přináší s sebou i nebezpečí. Pravděpodobně tím největším je dehydratace. db, Pravda 10.07.2019 15:00 nápoj, voda, pití, pitný režim,...

Dítě ve znamení raka rádo cestuje a má fantazii

Pokud se vám zdá, že každé dítě má bohatou fantazii, vězte, že nejbohatší ji má určitě dítě, narozené ve znamení raka. db, Pravda 12.07.2019 12:00...

Reklama

Nejnovější články