spot_img

Jaké rostliny budou úspěšně růst i na plochách pod stromy a zároveň vás potěší přitažlivým vzhledem

Plochy pod stromy patří v zahradách k nejproblematičtějším místům, protože ne všemu se tu daří. Známe však rostliny, které zde budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem.

Nejčastější problémy

Většina nejkrásnějších kvetoucích okrasných rostlin, ale i těch užitkových totiž na své uspět potřebuje dostatek světla, jinak málo kvetou, téměř neplodí, jsou řidší olistěné a velmi často je ohrožují nemoci a škůdci. Důvodů, proč se mnohým rostlinám pod stromy nedaří, je několik. Nejčastější příčinou je chybějící světlo. Co je běžné u stromů, které mají hustě olistěné koruny. Další překážkou jsou hustě rozvětvené podpovrchové kořeny stromů, které z půdy intenzivně čerpají všechnu vodu a živiny. V takovém prostředí pak jiné rostliny živoří a většinou rychle hynou.

Přečtěte si také
Zahrádkáři, pozor! Víte, co všechno máte udělat v zahradě na podzim?

  1. Obraz přírody

Pod stromy se bude dařit stínomilných rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travinami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy. Výsadby lze volit v jednotné barevnosti. Vhodnější je vysadit méně druhů a více kusů z každého. Vděčnou volbou jsou kapraďorosty, například kapradina samčí (Dryopteris filix-mas) – na obrázku – nebo pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), který se však rychle rozrůstá. V této výsadbě rozkvétají i sasanky (Anemone sylvestris), které jsou na místa pod stromy jako stvořené.

Kapradiny a bílé kvítky v záhoně
Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Okrasná forma Variegata bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je jako stvořená pro pokrytí míst pod stromy.

  1. nenáročným společníci

V žádné výsadbě pod stromy by neměly hýbat funkie (Hosta). Sortiment těchto trvalek je mimořádně rozsáhlý, zahrnuje mnoho pěkných druhů a kultivarů. Funkie jsou atraktivní díky listem, které bývají sytě zbarvené, často vícebarevné a příjemné i na dotek. Mnohé však překvapí i bohatým kvetením. Pod stromy se tímto trvalkám výborně daří, nejsou náročné na údržbu, zvládne je i pěstitel začátečník a zakrátko vytvoří souvislejší pokryv půdy. Vhodné je však vysadit si z jednoho druhu či kultivaru více kusů a nekombinovat v rámci jednoho místa příliš mnoho panašovanými forem. Nezapomeňte, že sivolisté kultivary potřebují více slunce.

Funkie v záhoně
Zdroj: Shutterstock

  1. Romantická krasavice

K méně známým, ale vděčným trvalkám patří liropa (Liriope muscari). Bezproblémově roste i pod stromy, vytváří souvislé porosty trávovitých stálezelených listů. Listy některých kultivarů jsou dokonce panašované. Koncem léta a začátkem podzimu se v porostu objevují nádherné fialové květenství. Rostlina vytváří hustý kořenový systém, který jí pomůže přežít v sušším a méně vyhovujícím prostředí. Liropa potřebuje po vysazení dostatek vláhy, výživnější a propustnou půdu. Po zakořenění je porost prakticky bezúdržbový. Během prvních zim je lepší zakrýt ho chvojím. Na metr čtvereční se doporučuje vysadit alespoň 10 ks těchto rostlin.

Liropa v záhoně
Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Liropa vytváří bohaté trsy, výborně se hodí do moderních zahrad.

  1. Kvetoucí koberec

Když chcete docílit ucelenější zelenou pokrývku, která neztratí na kráse ani během zimy, a zároveň toužíte po květech, zvolte tradiční a osvědčenou barvínek (Vinca minor). Je to nízká a rychle se rozrůstající rostlina. Z porostu zimozelene nemusíte vyhrabat listí, zároveň vám v něm nebude růst plevel.

Kvetoucí KOBEREC pod stromem
Zdroj: Shutterstock

Před výsadbou je důležité navézt na místa těsně k stromům kvalitní kompostovou zeminu nebo čerstvý zahradnický substrát. Tuto vrstvu smíchejte s původní zeminou, dobře prokypřete a můžete vysazovat. V zahradnictvích najdete barvínek kvetoucí modře, fialově nebo bíle.

Trávníků se pod stromy raději vzdejte, lepší volbou jsou půdopokryvné trvalky. Nebude se zde dařit růžím a není zde vhodné budovat ani jezírka či skalky.

  1. Odolná a vždyzelená

Některé stromy pepře mělčí – rostlinám se při nich daří hůře, jiné hlouběji, při nich rostliny naopak prosperují. Platí, že když výsadbu zrealizujete brzy na podzim, kdy už stromy nečerpají z půdy tolik vláhy a živin, můžete docílit krásný porost pod mělce i hluboko kořenícími stromy. Důležité však bude vysazené rostliny dobře zavlažovat až do zakořenění. Vhodné je zároveň • Namulčování okolí rostlin jemně drcenou kůrou. K druhům, které výborně snášejí jakékoliv místa pod stromy, patří například vždyzelená pachysandra (Pachysandra terminalis). Uplatnění najde iv moderních výsadbách.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články