Jaký terén máte nejraději? Vyrážíte do lesů, hor, nebo do skal? A na jak dlouho? Jedná se spíše o maximálně dvouhodinové procházky, nebo se váš výlet mnohdy protáhne i na pár dnů? Odpovědi na tyto otázky si dobře promyslete, hrají totiž ve výběru vhodné turistické obuvi důležitou roli.
Výlety do přírody by měly být dobře naplánované. Obzvláště pokud na ně vyrážíte sami. V tom případě okolí obeznamte se svými plány a v pravidelných intervalech se jim ozývejte. Aby v případě potřeby mohli zalarmovat pomoc. Proč ale hned věšet čerta na zeď, že?
Bez přípravy to nepůjde
To ale nic nemění na faktu, že každý výlet do přírody, a je jedno, zda se chystáte do lesa, nebo do hor, vyžaduje pečlivou přípravu. Ta spolu s dostatkem tekutin a něčím dobrým na zub zahrnuje i kvalitní a především funkční oblečení a obutí.
Vybíráme turistické boty
Turistická obuv se vybírá podle několika parametrů, ať již se jedná o pohlaví, pro která je určena, sezony, výšky a aktivity. Rozdělení podle pohlaví a sezony je zřejmě každému jasné. Na trhu najdete turistické boty zimní a letní, a to pro ženy, muže a děti. Dalším parametrem je tzv. výška komínu, tedy zda se jedná o obuv nízkou, či kotníkovou. Obecně platí, že do méně náročného terénu a na kratší výlety je vhodná lehká nízká treková obuv a do těch náročných ta kotníková, která nohy chrání před podvrtnutím.
Tvrdostní kategorie
Kvalitní trekové boty se dále dělí do několika tzv. tvrdostních kategorií, které se označují písmeny A, B, C a D. Kategorie A je vhodná do méně náročných terénů, B na zpevněné lesní cesty, pro vysokohorskou turistiku jsou ideální turistické boty označené písmenem C, horolezecká a expediční, to jsou turistické boty kategorie D.
Jaký materiál?
Velmi důležitý je u trekových bot jejich materiál. Ten by měl být prodyšný a nepromokavý. Těmto požadavkům nejlépe vyhovují speciální materiály typu Gore-tex a Vibram.