spot_img

Matrace: Jakou vybrat pro zdravý spánek?

Výběr matrace může být složitým procesem, nabídka je totiž opravdu široká. Najít tak to pravé není jednoduché. Nabízí se hned několik parametrů, kterými byste se při výběru měli řídit, abyste zvolili správně.

Rozměry

Jedním z nejdůležitějších parametrů matrace jsou rozměry. Ty vybírejte dle toho, jak velké lůžko potřebujete. Pro jednotlivce je standardně volena šířka 90 centimetrů, pro manželskou postel pak 180 centimetrů. Nabízí se však i další alternativy. Ze standardní nabídky jde například o lůžka s šířkou 160 či 140 centimetrů. Ovšem problémem není ani vytvořit lůžko přímo na míru. Stačí tak jen vybrat vhodný model, který vám poté bude upraven na požadovanou délku a šířku.


Tip pro kvalitní spánek, vyberte kvalitní osvětlení – vsaďte na LED žárovku.


Tvrdost

Tvrdost je také klíčovým parametrem. Většinou je vhodné volit dle tělesné hmotnosti. Pro lehčí osoby do 80 kilogramů je vhodné měkčí až střední lůžko. S vyšší váhou je pak vhodné volit také větší tvrdost. Pokud si však nejste jistí, je dobré si různé tvrdosti vyzkoušet. Poznáte tak, na čem se vám bude dobře spát. Vyšší tvrdost poskytuje spolehlivě oporu a mívá vyšší nosnost. Pokud zařizujete manželskou postel, můžete zvolit dvě oddělené matrace, pokud každý z vás preferuje jinou tvrdost. Ovšem příjemnější variantou bývá dvou matrace, u které nevzniká nepříjemný přechod uprostřed postele.

Opora pro tělo

Pro zdravý spánek je velmi důležité, jak tlustý je podklad, na kterém ležíte. Tenké lůžko neposkytuje dostatečnou oporu. Doporučována, proto bývá tloušťka 16–20 centimetrů. Pokud vás však trápí problémy se zády, máte vyšší tělesnou hmotnost, či jednoduše v posteli trávíte hodně času a potřebujete pohodlí, pak sáhněte po větší tloušťce nad 20 centimetrů.

Investice do nové postele se rozhodně vyplatí. Zdravý spánek je důležitý pro fyzickou i psychickou pohodu, nepodceňujte proto výběr lůžka.


Na matraci člověk spí každý den, proto by měla mít vhodnou tvrdost a prodyšnost, jakou vybrat matraci poradíme na topspani.cz


Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články