Jaká byla v dětství vaše oblíbená aktivita? Pro mnohé to bylo právě stavění různých skrýší, úkrytů a pevností, v kterých si mohli potom se svými sourozenci, sami nebo s kamarády dlouhé hodiny hrát. Na co? V tom dětská fantazie nezná mezí.
I dnes, v době chytrých telefonů, většina dětí alespoň čas od času nějaký bunkr postaví. Podporovat děti ve vytváření vlastního prostoru je nesmírně důležité, užijí si tak spousty zábavy, rozvíjí tím svou představivost a fantazii a také se přiučí něčemu novému.
Postavit si doma pevnost je dobrodružství, na které některé děti vzpomínají celý život. Podívejte se společně s námi na inspirace, jak dětem se stavbou domácí pevnosti pomoci a tipy na další dobrodružné hry.
Inspirace: Víte, jak v duchu Montessori filozofie zařídit dětský pokoj?
Co je potřeba ke stavbě pevnosti?
Pokud jste se rozhodli postavit s dětmi v jejich dětském pokojíku nebo uprostřed obývacího pokoje pevnost, bude vám pro stavbu stačit jen několik věcí, které máte doma – v tom je stavba dětských pevností úžasná, není třeba žádných speciálních hraček a věcí, které by stály další peníze.
Co je potřeba pro stavbu pevnosti?
V první řadě jsou to určitě velké kusy nábytku. Záleží jen na vás, co ke stavbě využijete, tedy, hlavně co ke stavbě využijí vaše dítka. Může se jednat o vysoké police, dětskou knihovnu, pohovku v obývacím pokoji nebo konferenční stolek.
Tento nábytek tvoří vždy základ pro bunkr, jeho stěny, mezi které se potom natahuje střecha, aby dětská hra mohla proběhnout nepozorovaně. Střechu vytvoříte povětšinou z deky, velké plachty nebo jiného kusu lehké látky, která vám při natažení mezi jednotlivé části konstrukce nespadne na hlavu.
Tip: Je vaše střecha moc nízko? Konstrukci můžete vylepšit tak, že do jejího středu umístíte tyč, která střechu vyzdvihne výše.
Dalším krokem je rozhodně upevnění střechy. Jestliže máte deku dostatečně velkou a drží vám pouze přehozená přes kusy nábytku, máte vyhráno. Na druhou stranu, to se poštěstí opravdu málokomu. Většina stavitelů pevností musí využít těžkých předmětů, kterými deku na jejích koncích zatíží.
Dobrým těžítkem je například stoh knih, naopak se vyhněte používání těžkých, skleněných nebo cenných věcí jako těžítek. Může jít například o různé těžké vázy nebo květináče – i když vám je jasné, že pevnost není dům a její konstrukce je stále šetrná a kdykoli může spadnout, děti takto nepřemýšlí. Dohlídněte proto v těchto věcech na stavbu. O střepy se potom mohou poranit a dětská hra by měla být především bezpečná.
Další možností upevnění střechy je za využití provázku. Ten obmotáte kolem rohů deky a následně uvážete tam, kam je potřeba, aby vaše pevnost držela pohromadě. Vždy záleží na konstrukci vaší pevnosti.
V samotné pevnosti se potom děti často neobejdou bez dalších dek nebo pohodlných polštářů, jde především o pohodlí. Pak už záleží jen na nich, jaké předměty a hračky si do pevnosti nanosí a využijí pro svou hru. Vy jako rodiče jim nezapomeňte připravit svačinu – hra v pevnosti může trvat od několika krátkých minut až po několik hodin a zůstat bez jídla? Ani nápad.
Na co si dát při stavbě pevnosti jako rodič pozor?
I když věříme, že byste si s dětmi do bunkru v některých případech rádi vlezli i vy, pamatujte, že pokud vyloženě nejste do tajného úkrytu pozváni, rodičům je vstup zakázán. Dětská pevnost patří dětem. Na co si dát při stavbě pevnosti jako rodič pozor?
Nemusíte pomáhat za každou cenu
Pokud si vaše dítko už někdy v životě bunkr stavělo, třeba s kamarády ve školce, pravděpodobně nebude potřebovat tolik vaší pomoci. Jistě, že dospělý člověk by zvládl postavit celou pevnost lépe, sofistikovaněji a s mnohem lepší konstrukcí. Taková pevnost by se pro mnohé děti stala úplným rájem na zemi, ale pozor!
Děti se velmi často spokojí s málem, všechno nemusí být podle vašich dospěláckých představ. Na stavění bunkru je pro mnoho dětí nejdůležitější proces stavění, až potom samotná hra uvnitř, neberte jim proto toto potěšení a nedávejte žádné nevyžádané rady.
Psychicky se připravte na nepořádek
Pokud dětem povolíte stavět pevnost uprostřed obývacího pokoje, počítejte s nepořádkem a psychicky se na něj připravte. Jestliže totiž dětem dovolíte stavět, nese to s sebou celkem dost nepořádku, stěhování nábytku i rozházených věcí, které původně ke stavbě využít chtěly, ale nevyužily.
Dopomoc? Jen částečná
Pokud vidíte, že by vaše dítě potřebovalo se stavbou pevnosti pomoci, určitě na pomoc přispěchat můžete. Měla by být však jen částečná a účelná – to znamená, že pomůžete jen s tím, co dítko samo nezvládne.
Proč děti ve stavbě pevností podporovat?
Stavba pevností přináší pro život dítěte spousty benefitů. Jaké to jsou?
Děti potřebují vlastní prostor
Děti potřebují svůj vlastní prostor a někdy jim je jejich dětský pokoj holt příliš malý, a tak nezbývá nic jiného než se do stavby pevnosti pustit. Mít svůj vlastní prostor, prožít si různá tajemství, spiknout se sourozencem na rodiče nebo vymýšlet vlastní tajnou hru, to jsou situace, který budují dětský svět. Proto je třeba děti ve stavbě pevností podpořit.
Pokud chcete, aby děti měly své vlastní místo, kde se mohou schovat vždy, přesně ve chvíli, kdy to potřebují a nemusí se “zdržovat” stavěním, pořiďte jim do dětského pokoje teepee stan. Teepee stany se stávají místem, kde si děti hrají, malují, čtou, odpočívají, ale také se schovávají, když jim je smutno nebo jsou naštvané.
Rozvíjí se dětská představivost a fantazie
Rozvíjet dětskou představivost a fantazii je velmi důležité nejen pro zdokonalování dětské hry, ale také pro budoucí život dítěte. I v dospělosti se dá totiž z rozvinuté schopnosti fantazie dost vytěžit.
Stavění pevností je jednou z možností, jak rozvoj fantazie podporovat. Stavba bunkrů totiž nemá žádná speciální pravidla, záleží jen na dítěti, co pro stavbu použije a jak ji bude realizovat.
Rozvíjí se samostatnost
Další důležitá dovednost, která se u dětí při stavbě pevností rozvíjí, je samostatnost. Dítě by totiž při stavbě mělo být co nejvíce samostatné a to, co zvládne udělat samo, samo také udělat. Časem totiž samostatnost bude v životě potřebovat stále víc a víc a je dobré děti k samostatnosti vést už od útlého věku.
5 inspirací na hry, které děti mohou doma zabavit
Není to jen stavba pevností, která děti může v domácím prostředí zabavit na dlouhé hodiny. Hledáte inspiraci na další hry, které mohou doma splnit stejný účel? Tady je!
Při hře na něco vždy záleží na zájmech dítěte a na tom, jak si hraje. Pokud má k sobě parťáka, hra může být o to zajímavější. Jak ale zařídit, aby děti hra na školu, lékaře nebo restauraci bavila co nejdéle?
Kromě toho, že hru necháte na preferencích dítěte, často pomáhají v prohloubení hry reálné předměty. Pokud si dítě rádo hraje na školu, pořiďte mu skutečnou žákovskou knížku, sešity, aktovku, razítko i červenou tužku na opravování diktátů.
Naopak pokud si dítě chce hrát na restauraci, doražte večer s tatínkem na tříchodové menu do restaurace vašeho malého šéfkuchaře na skutečné dobroty, i kdyby to měly být piškoty s nutelou a banánem. Mňam!
Některé děti se rády předvádí. Nechte je připravit domácí vystoupení pro rodiče a prarodiče. Jeho náplň nechte vyloženě na dětech a uvidíte, jak budete nakonec překvapení, co všechno vaše děti vymyslely za program.
Součástí mohou být pěvecká, taneční, recitační, divadelní nebo kouzelnická vystoupení. A nácvik takových vystoupení zabere mnoho času, navíc spousty dětí si na taková vystoupení dá práci také s kostýmy, výzdobou a vstupenkami či pozvánkami.
Oblíbenou dětskou aktivitou jsou také tajné šifry – ukažte jim například Morseovu abecedu, nebo je nechte vymyslet jejich tajné písmo. Se sourozencem si v něm mohou psát tajné zprávy, kterým vy rodiče nerozumíte celé hodiny. Hihihi, zábava je na světě.
Schovávaná věcí je alternativou hry na schovávanou, kterou děti většinou hrají venku, kde je víc prostoru a také víc možností na schování se. Předem domluvte, které věci se schovávají, může jít o různé drobnosti, jako jsou figurky, žetony nebo barevné papírky. Pravidlem je, že všechny schované předměty musí být alespoň kouskem vidět.
Pak už nezbývá nic jiného, než pustit stopky a pustit se do hledání. Kdo za dvě minuty najde nejvíce?
Inspirace: Podívejte se na další tipy na pohybové hry s dětmi
Hned na začátek nutno podotknout, že tématický den vyžaduje náležitou rodičovskou přípravu, protože jste to právě vy, kdo tématický den pro děti připravuje. Záleží jen na vás, jaké téma zvolíte, může jít třeba o tématický den na den Země, pirátský den, den s pohádkami nebo třeba den ve stylu Ledového království.
Součástí tématického dne by měly být různé aktivity, díky kterým se děti něco nového naučí a procvičí si hrubou a jemnou motoriku, kreslení, budou provádět dechová cvičení a naučí se něco nového.
Například během tematického dne piráti můžete s dětmi:
- vyrobit si pirátské lodě, každý pro tu svou vymyslet jméno
- dát si pirátské přezdívky
- vydat se na honbu za pokladem
- naučit se číst tajné pirátské písmo
- naučit se básničku o pirátech
- přečíst si pirátský příběh
- vyrazit si zaplavat
- večer si pustit film o pirátech
a další.
Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista
https://centrum-zpravy.cz/cestovani-obytnym-vozem-stoji-to-za-to/
https://infopress.cz/zhubnout-do-plavek-zacnete-uz-na-jare/
https://prwebs.cz/jake-povolani-vam-zajisti-nejvyssi-plat/