Inflace je neúprosná. Nejenže zvyšuje životní náklady každého jednotlivce, ale také snižuje hodnotu již naspořených peněz. V tomto ohledu je zapotřebí být proaktivní.
Vezměte si, že ceny se ve srovnání s dobou před začátkem války na Ukrajině v průměru zvýšily o třicet procent. Z někdejší stovky se tak stalo 70 korun. A to je řeč o stovce. Čím vyšší částka, tím vyšší ztráta. Výhledy na příští rok sice jsou o něco příznivější, ale důvody k oslavám rozhodně nejsou a zřejmě nebudou. Inflace by se v roce 2024 sice měla snižovat, ale ne zas tak o moc. Zkrátka tu s námi stále bude. A s ní i nutnost ochránit své peníze. Jak na to?
Zvyšujte hodnotu svých úspor
Ochránit peníze před inflací lze v podstatě jedním způsobem, a to zvyšováním jejich hodnoty. A to je možné různými způsoby. To, jaký zvolíte, závisí na mnoha faktorech. Na jejich množství, době a vaší ochotě riskovat. Největší jistotu zřejmě nabízejí spořicí účty, popřípadě termínované vklady u bank. Ale také nejmenší zhodnocení, které výši inflaci zdaleka nepokryje. Naopak vysoké zhodnocení slibují někteří investiční poradci, kteří se vás možná snaží zlanařit do investování do akcií určité firmy.
Pozor na podvodné investiční poradce
Ovšem pozor na ně. Mezi nimi se pohybuje i spousta šmejdů, kteří se pokouší lidi o peníze připravit. Pokud investovat do akcií, tak jedině buď na vlastní pěst, což samozřejmě vyžaduje znalost investičních trhů, nebo prostřednictvím opravdu důvěryhodného prostředníka pracujícího například pro některou z renomovaných bank. Ten vám přinejmenším nalije čistého vína. Vysvětlí, jak to s tímto způsobem investování chodí a jaká rizika s ním jsou spojena. Například stále probíhající rusko – ukrajinská válka, jejíž konec je stále v nedohlednu ceny akcií spousty firem velmi snižuje.
Investujte do zlata
Mnohem jistější v tomto ohledu je investování do zlata. To z vás sice neudělá ze dne na den boháče, ale před inflací vaše peníze ochrání. Cena zlata totiž v dlouhodobém horizontu zůstává až na drobné výkyvy stálá. Peníze, které do tohoto zlatého kovu vložíte, se vám v případě potřeby vrátí. A tím je před inflací ochrání. A do čeho investovat? Spolu se šperky, zlatými mincemi se nabízejí i investiční zlaté slitky, které navíc díky jejich kompaktnímu tvaru lze dobře skladovat. I při jejich nákupu je ale na místě nejvyšší obezřetnost.
Na co si dát pozor při nákupu zlata
Problémem je, že investiční zlato ve formě zlatých cihel žádná česká mincovna nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Proto je v České republice na trhu poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinérií. O to pestřejší je škála cen, za které můžete identické slitky koupit u různých prodejců. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 procent! Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim může zbytečně prodražit.
Proč tak velké cenové rozdíly?
Potenciální investory tak zřejmě bude zajímat, zda pro tak extrémní cenové rozdíly vůbec existují racionální důvody. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ vysvětlil nám Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Co s tím? Sledovat cenu zlata na komoditní burze evidentně nestačí. Při nákupu zlatých cihliček je proto třeba postupovat stejně jako při nákupu jiné komodity. Srovnávat i ceny jednotlivých prodejců a nakupovat u takových, kteří jsou levní, na trhu působí již několik let a zlato mají skladem. To se oplatí i při nákupu menších slitků.