Domů Rady a Návody Co se skrývá pod termínem gravel bike?

Co se skrývá pod termínem gravel bike?

3

Z angličtiny přejatý název gravel bike pro gravelová kola působí poněkud krkolomně. Pod zvláštním jménem se ukrývají kola, jež jsou schopna zvládnout i extrémní cyklistiku. Slovo GRAVEL znamená v překladu štěrk a to dává najevo, že tato kola jsou pro opravdové outdoorové nadšence.

Gravelové kolo je vhodné pro jízdu po všech možných površích – tedy ne jen po štěrku. Mívají design podobný silničnímu kolu, avšak pneumatiky těchto kol jsou mnohem širší, než kdysi tolik oblíbené „galusky“. I řídítka mají nejrůznější druhy madel, která známe z cyklistických závodů. Oproti klasickým silničním kolům, s gravelovým kolem se můžete vydat i mimo asfaltové cesty.

Gravelové kolo se hodí pro běžné výlety na cyklostezkách, po štěrku, lesních stezkách, ale i do trochu extrémnějších podmínek. Primárně jsou však velmi rychlá na silnici. Jejich vzhled se různí, některá připomínají spíše silniční speciály, jiná horská kola.

Hliníkové rámy kol, anebo ocelová gravel kola jsou ta nejčastěji vyráběná, protože je důležité, aby rám byl opravdu pevný, kvůli případné jízdě v terénu. Pomalu, ale jistě se začínají objevovat karbonová gravel kola, ale zatím jsou pro běžného rekreačního cyklistu velmi drahé.

Šířku plášťů u gravelového kola volte podle toho, kde budete nejčastěji jezdit. Čím více se na vašich projížďkách objevuje terén, tím širší by pláště měly být. Chystáte-li se jezdit převážně jen po silnici, volte klasické běžně prodávané pláště.

Do terénu se hodí především bezdušové pneumatiky, díky kterým se nebudete muset bát defektů a složitě řešit, jak dostat kolo z nepřístupného terénu. Konstrukčně je gravelové kolo navrženo tak, že na něm máte vzpřímenější posez než na klasickém silničním kole, takže pokud máte potíže se zády, toto je další bonus, který vám pomůže při rozhodování, jaký typ jízdního kola si pořídíte.

3 KOMENTÁŘE

Exit mobile version