Domů Rodina Co dělat …? Pět situací, kdy musí rodiče sáhnout na dno svých...

Co dělat …? Pět situací, kdy musí rodiče sáhnout na dno svých sil

0

Vše se prý dá zvládnout, jen třeba chtít. Jsou však situace, kdy je to opravdu těžké a dobrá rada nad zlato. Nebo jen jediná, zatnout zuby a překonat se. Pomoz si člověče, i bůh ti pomůže … Pět situací, kdy je být rodičem opravdu těžké a co se tehdy dá dělat.

Facebook
Co mě nezabije, mě posílí. Někdy je být rodičem opravdu těžké a je třeba sáhnout až na dno sil .. Foto: shutterstock.com

Když jste nemocná a děti také
Za normálních okolností byste nevstali z postele, někdo by vám do ní přinesl čaj, med, možná nějaké ovoce na talířku. Co však, když ten někdo není doma a vaše děti jsou na tom stejně? Vy pro ně máte být ten někdo, kdo jim přinese čaj, případně lehké jídlo, změří teplotu … Nedá se nic dělat, s třeštící hlavou nebo třesem se musíte pomůţe po kuchyni. A pak šup všichni do postele. Alespoň na chvilku, dokud nepřijde další kolo vaření čaje nebo oběda … Člověk se pak sice zpětně diví, jak to dokázal, ale dá se to. Jsou i horší věci, ačkoli se to v dané chvíli nezdá.

Když okolí káže dětem opak toho, o co se snažíte vy
To je opravdu těžké. Darmo budete vtloukají do hlavy dítěti, že se nemá čeho bát, když máma jeho kamaráda varuje před nebezpečím na každém kroku. „Dávej si pozor, nespadněte, nechoď příliš rychle …“ Pokud děti upozorňujeme na nezdar, naznačujeme jim, že to nezvládnou. A často k tomu i dojde, protože děti podvědomě plní očekávání jim blízkých osob. Pokud rodiče chtějí vést děti jinak, nemají jinou možnost, pouze si dále trvat na svém stanovisku, ačkoli odlišném od mínění ostatních. Ještě lepší než slova je příklad, ukázat dítěti, že to, co mu říkáte vy, se dá opravdu zrealizovat. Těžké to ale je, zvláště pokud žijete v komunitě, která sdílí opačné názory jako vy. No třeba vytrvat – samých vás to někam posune.

Když jste nevyspalá při miminku
Váš maličký poklad má pár dní a převrácený režim … Případně se budí v noci každou chvíli a vy se cítíte tak unavená … S miminkem se dohodnout nedá, můžete se však s ním sladit. Pomůžete si, pokud ho necháte spát u sebe v posteli. Nebude se zřejmě budit méně, ale pro vás to bude jednodušší. Pokud kojíte, nabídnete mu vleže prs a můžete oba spokojeně spát / dřímat dále. A ještě další pomoc – pokud spí přes den, spěte s ním. Domácí práce počkají, dokud se děťátko probudí. Pokud si ho dáte do šátku či nosiče, bude jejich „dělat“ spolu s vámi a ještě bude mít k tomu i příjemné kolísání. Pokud máte ještě starší děti, i ty můžete poprosit, ať se chvíli zabaví samy, protože si potřebujete odpočinout. Případně je poslat se starým rodičům či nějakým kamarádem ven, pokud máte tuto možnost.

Pause0% VolumeAd

Když máte hodně práce a není kam dát děti
Nedá se nic dělat, děti se musí přizpůsobit. Nejlepší je vysvětlit, že maminka má hodně práce a oni jí musí pomoci tím, že budou dělat něco samy a pokud možno potichu. Pokud jde o domácí práce, stačí děti jednoduše také zapratať, pokud však jde o záležitost v zaměstnání, kde se potřebujete soustředit, bez součinnosti dětí to nepůjde. Nebo je ještě můžete poslat ven, pokud to dovoluje jejich věk a prostředí, v jakém právě jste.

Když jste bezmocní
Situace, kterou nikdo nepřeje nikomu. Je hrozné, pokud někdo trpí a vy mu nevíte pomoci. Pokud je to bezbranné dítě, které se spoléhá na vás, na nejbližší osobu, že mu pomůžete, a není to ve vašich silách, je to zřejmě to nejhorší, co se může člověku stát. Lidé, kteří si tím prošli, vědí, jaké to opravdu je. Veronika Ďurinová to zažila. Jak jsme psali na podzim, rakovina jí vzala mámu, sestru i 11-letou neteř, o kterou se starala do poslední chvíle. „Je to náročné přiznat si, že čas se krátí, že přichází konec, ale bylo to to nejlepší, co se v dané chvíli dalo udělat. Nikdy jsem jí nelhala, nic nezatajovala. Na každou otázku jsem řekla pravdu. Ptala se na mámu, tak jsem jí řekla, že je to špatné. Tehdy se mě zeptala, jestli i ona může zemřít. Řekla jsem, že ano. Obě jsme si poplakali a pak dělali dál, co bylo třeba …, „vzpomínala na těžké chvíle. „Pravda osvobozuje. Pomůže nám lépe podívat na realitu, jen se netřeba bát mluvit o tom otevřeně s dětmi a případně požádat o pomoc, když je třeba, „doplnil její manžel Juraj.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version